Uniwersalne mądrości zawarte w Małym Księciu

Czytanie mały książe pdf było tak dziwnym doświadczeniem. To zachwycające. To zabawne. Jest ozdobny. Niemal protekcjonalny stosunek do dorosłych i żarty na ich koszt sprawiają, że książka ta przemawia do dzieci, ponieważ mogą się one odnosić do bycia zaskoczonymi przez dorosłych. Ale kiedy śmieję się z szalonych dorosłych i szalonych rzeczy, które robią, musiałem zatrzymać się na sekundę, ponieważ zatonąłem w tym, że i ja robię te szalone rzeczy. Zastanawiałam się nad głębszą historią tego księcia i jego słodkie podróże na różne planety. Całkowite zdumienie małego księcia zachowaniem dorosłych podważyło sposób, w jaki myślę na tak wiele sposobów. A chłopak uwielbiam historię, która rzuca wyzwanie mojemu myśleniu.

Oto jeden, który rzucił mi głowę – jeśli owce jedzą kwiaty z kolcami, to co dobrego są ciernie? NIE MAM POJĘCIA. Moim instynktem jest wyjaśnianie ewolucji lub genetyki. Ale to nie jest pytanie. Ciernie nie czynią nic dobrego i nie zdawałem sobie z tego sprawy. Może jako dorośli po prostu przestajemy kwestionować, bo teraz znamy nauki ścisłe, matematykę i rzeczy i zakładamy, że nie ma już nic do nauczenia się. Mam jeszcze wiele do nauczenia się. Muszę dowiedzieć się, dlaczego rośliny mają ciernie.

Mały książę opisuje dorosłych jako kochające liczby i zadaje pytania, aby poznać kogoś, gdzie odpowiedzi są liczbami, a nie pytaniami o rzeczy, które mają znaczenie (jak poznawanie ich osobowości). Aby udowodnić, że mały książę ma rację, oto ponumerowana lista typów dorosłych, których spotyka na każdej planecie:

Król – mówi o swojej kontroli i władzy, ale mały książę wyraźnie widzi, że to tylko iluzja, ponieważ nakazuje rzeczy w ramach „nauki o rządzie, aż warunki są korzystne”. Albo kiedy i tak mieli zamiar to zrobić.

Daremny Człowiek – nie chce nic więcej niż być stale podziwiany. Mały książę zastanawia się „….co jest z moim podziwem, że tak bardzo Cię interesuje?

Pijak – błędny cykl wstydu. Wstydzi się, że pije, więc pije, żeby zapomnieć o wstydzie. Książę nie ma na ten temat dosłownie nic do powiedzenia.

Człowiek Biznesu – bez końca liczy wszystkie gwiazdy i mówi, że jest ich właścicielem, które czynią go bogatym. Mały książę widzi, że praca powinna być dwukierunkowa. „Ale nie jesteś użyteczny dla gwiazd.

Zapalacz lampy – utknęła w niekończącym się cyklu zajęć. Jest pracowity i mały książę lubi go, ponieważ jego praca jest przydatna dla innych, ale mały książę nie rozumie, dlaczego nie może odpocząć i cieszyć się wieloma radościami (jak zachody słońca), które posiada jego planeta.

Geograf – tak naprawdę nigdy nigdzie nie jedzie. Pisze o miejscach i odkryciach innych ludzi. Jest dorosłym człowiekiem, który nigdy nie żyje w pełni ich życiem.

Ziemia – ostatnia planeta, którą odwiedza, ma połączenie tych wszystkich dorosłych (które on liczy, aby zadowolić dorosłych).
Myślę, że najbardziej odnoszę się do zapalniczki. Utknęłam w codziennym młynach rzeczy. Do kogo odnosi się Pan najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *